המלצות לרכיבה בטוחה

 1. רכיבה על מדרכה אסורה בהחלט ועלולה לגרום לפגיעות בהולכי רגל, ילדים וקשישים.
 2. הרכיבה מותרת מגיל 16 ומעלה על שבילי אופניים או בכביש. כל חוקי התנועה בכביש חלים על רוכבי האופניים כמו מכוניות.
 3. רוכבים תמיד (מלבד עקיפה) בנתיב הימני במרחק בטוח משפת המדרכה תוך שימת לב למשתמשי הדרך האחרים. שומרים על מרחק של 1 מטר מרכבים חונים. הנהגים עלולים לפתוח דלת ורכב עלול לצאת מהחנייה ולא לראותכם. אין לרכוב נגד כיוון התנועה בשום מקרה.
 4. בפניות צמתים יש לעבור למרכז הנתיב , לבצע את הפנייה ולחזור חזרה לימין מיד לאחר הפנייה. בפנייה שמאלה בצומת יש להתמקם במרכז הנתיב הימני ביותר שמאפשר פנייה שמאלה.
 5. תקינות האופניים: מנוע עד 250 ואט, מפסיק פעולתו ב-25 קמ"ש, מופעל על ידי דיווש, אור קדמי ואחורי - חובה ! מחזירי אור צהובים בדוושות - חובה ! , פעמון– חובה , תווית – חובה. יש לבדוק את תקינות האופניים לפני כל רכיבה.
 6. קסדה הינה אביזר הבטיחות החשוב ביותר. קסדה היא מצילת חיים. בניגוד לשאר האיברים בגוף , מפגיעות ראש קשה מאד להבריא. על פי החוק רוכבים עד גיל 18 חייבים לחבוש קסדה בכל דרך.
 7. יש לרכוב בכבישים שקטים ולא סואנים. הימנעות מכבישים סואנים מגדילה את הבטיחות שלכם בעשרות מונים. התנהגות הרוכבים במהלך הרכיבה תורמת עד מאד להגדלת הבטיחות שלהם. על הרוכבים להיות קשובים וערניים לסביבה, להכיר ולחוש את הרכבים מסביבם דבר המגדיל מאד את הביטחון ברכיבה.
 8. טלפונים ואוזניות מסיחות את הדעת מהרכיבה, כלומר גורמות לכם לא להיות מרוכזים ברכיבה. אסור להשתמש בהן בכל מצב במהלך רכיבה.
 9. בכל פנייה יש לאותת ולסמן לרכב מאחוריכם על כוונותיכם. במידה ואין רכב אין חובת איתות. איתות באמצעות הידיים וקשר עין עם הנהג לפני פנייה או עצירה מגדיל את הבטיחות שלכם בעשרות אחוזים! הרמת יד וסימון לרכב שמאחוריכם לגבי הכוונה שלכם לפנות מיידעת אותו בנוגע לעתיד לבוא ועוזרת לכם לבצע את הפנייה בבטחה. במידה ואתם עומדים בצומת , קשר עין עם הנהג תגרום לכך שהוא יכבד אתכם בפנייה וברוב המקרים לא ינסה לעקוף אתכם ולסכן אתכם.
 10. רכיבה בשעות החשיכה מסוכנת עד מאד ללא אביזרי נראות, הנהגים אינם מבחינים בכם וגם אתם הרוכבים לא יכולים לראות מכשולים בדרך. מומלץ ללבוש ביגוד בהיר או זוהר ונצנץ (אור קדמי לבן ואחרי אדום - חובה)
 11. כאשר חייבים לחצות מדרכה או מעבר חצייה יש לרדת מהאופניים ולהוביל את האופניים לצדכם. אסור לרכוב במעבר חצייה המיועד להולכי רגל. רדו מהאופניים והובילו אותם לצדכם
 12. אסור להרכיב בן אדם בוגר על האופניים ! מותר להרכיב רק ילד עד גיל 8 במושב בטיחות ייעודי לכך
 13. הרבה מאד מהתאונות נגרמות מהתפרצות לכביש והפתעה לנהגים. הימנעו מהתפרצות לכביש בכל מקרה
 14. מרחב הראייה של נהגי כלי הרכב המסחריים והגדולים הוא מוגבל מאד. הם לא רואים אתכם רוכבי האופניים. על כן חל איסור חמור לעקוף רכבים מצד ימין.
 15. בכל זמן עצירה יש להשתמש בשני המעצורים יחדיו. בטוח לא לעצור רק במעצור הקדמי.
 16. על הרוכבים לא להיכנס מראש למקרים בהם הם יהיו בסיטואציה נחותה בגלל התנהגות הרכבים מסביבם. על כן על הרוכבים להתמקם מידי פעם במרכז הנתיב , לא לאפשר למכוניות לעקוף אותו ולסכן אותו
 17. בכל רכיבת אופניים חשוב לבחור מראש מסלול בטוח. חשוב לבחור כבישים ורחובות שקטים ולא סואנים ובמידת האפשר גם רחובות שכוללים בתוכם שבילי אופניים. הכרה שלכם של מסלול הרכיבה תורמת רבות לבטיחות
 18. רכיבה בכיכר תנועה – לפני הכניסה לכיכר תנועה (צומת לכל דבר) יש להקפיד לעבור למרכז הנתיב, לתת זכות קדימה לכלי רכב שנמצאים בתנועה בכיכר ואז כשהנתיב מתפנה יש להיכנס לכיכר ולרכוב במרכז הנתיב הימני ביותר עד ליציאה לרחוב המבוקש ומייד לחזור חזרה לימין הדרך. אסור בשום אופן לרכוב נגד כיוון התנועה בכיכר ולא מומלץ לשנות נתיבים בכיכר.